Jääkarhukasvatti ja tuore maailmanmestari Mikael Seppälä vierailulle YJK:n Taitoleirille!
Julkaistu: 03.06.2022 18.39

Jääkarhukasvatti ja tuore maailmanmestari Mikael Seppälä vierailulle YJK:n Taitoleirille!

Mikael Seppälä tulee vierailulle seuran järjestämälle taitoleirille keskiviikkona 8.6 noin klo 15.00 Taanilan koululle. Kaikki junioripelaajat ovat tervetulleita tapaamaan Seppälää ja kuuntelemaan hänen tarinaansa jääkiekon ammattilaiseksi. Toiveena kaikille olisi laittaa oma pelipaita päälle!

Seppälä on tuore Leijonien maailmanmestari ja myös Suomen mestari tältä keväältä Tapparan paidasta. Hän aloitti jääkiekon YJK:ssa ja pelasi seurassa viimeksi kaudella 2008-2009 U16 ikäluokassa 1-divisioonaa, jonka jälkeen hän muutti perheineen Kuopioon ja siirtyi pelaamaan Kalpaan. Kalpan paidassa Seppälä pelasi nuorten SM-sarjaa kaikissa U16, U18 ja U20 ikäluokissa. Ensimmäiset aikuisten liigapelit hän sai vyölleen kaudella 2013-2014. Kaudet 2015-2016 ja 2016-2017 Jääkarhukasvatti edusti Mestis-joukkue Kajaanin Hokkia toimien joukkueen kapteenina. Tapparan paitaa mies siirtyi viime kaudeksi, joka päättyi keväällä upeaan Suomen mestaruuteen. Leijonissa Seppälä debytoi kaudella 2019-2020 ja tuoreen maailmanmestaruuden lisäksi hän oli mukana voittamassa hopeaa vuoden 2021 MM-kisoista.

Ylivieskan Jääkarhut onnittelee Seppälää todella hienosta kaudesta ja menestyksestä!

Ylivieskan Jääkarhut ry

www.ylivieskanjaakarhut.fi


Seuran sähköposti

yjk@ylivieskanjaakarhut.fi